Lübnan askerinin öldüğü saldırı hakkında İsrail’den açıklama: ‘Üzgünüz’

İsrail ordusu, Hizbullah ile karşılıklı saldırıların 8 Ekim’den bu yana devam ettiği sınır bölgesinde ilk defa bir bir Lübnan askerinin hayatını kaybetmesi üzerine açıklama yaptı. Ordu, İsrail’in saldırısında ölen askerle ilgili olarak, “Lübnan Silahlı Kuvvetleri, saldırının hedefi değildi. İsrail ordusu, olayla ilgili üzüntü duyduğunu bildirir” dedi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, İsrail ordusu, bir Lübnan askerinin ölmesine, üç askerin yaralanmasına yol açan saldırıyla ilgili inceleme başlatıldığını duyurdu. Ordu, Hizbullah’a işaret ederek, askerlerin ‘Lübnan’da bilinen bir fırlatma bölgesi ve gözetleme noktasından (geldiği) tespit edilen yakın tehdidi bertaraf etmek için meşru müdafaada bulunduğunu’ belirtirken, Lübnan ordusu, ölen askerin bir çavuş olduğunu ve 5 Aralık Salı günü İsrail’in askeri bir noktaya topçu atışında öldüğünü bildirdi.

BM: CİDDİ SONUÇLARA YOL AÇABİLİR

Birlemiş Milletler Lübnan Geçici Barış Gücü (UNIFIL) de konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak, Lübnan-İsrail sınırında ‘şiddet eylemlerindeki hızlı ve endişe verici artışın ciddi sonuçlara yol açabileceği’ uyarısında bulundu. UNIFIL’den yapılan açıklamada, İsrail’in saldırılarında ilk kez Lübnan ordusuna mensup bir askerin öldürüldüğü hatırlatıldı.

AA’nın aktardığına göre, açıklamada, “Bu kritik dönemde ilk kez Lübnan ordusundan bir asker öldürüldü ve Lübnan ordusu İsrail ile çatışmaya girmedi” ifadesi kullanıldı.

‘ŞİDDET DÖNGÜSÜNE SON VERİN’

Lübnan-İsrail sınırında yaşananlara ilişkin açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Son günlerde şiddet eylemlerinde hızlı ve endişe verici bir artışın yaşandığını görüyoruz. Mavi Hat (Lübnan-İsrail sınırı) boyunca ateş açanlara, hattın her iki tarafındaki insanlar için yıkıcı sonuçlara yol açabilecek şiddet döngüsünü sona erdirme çağrısını sürdürüyoruz.”

İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında karşılıklı saldırılar yaşanıyor. Bu saldırılarda 89 Hizbullah mensubu ve altı İsrail askeri öldü. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x