Hükümetten gençlere ücretsiz prezervatif

İspanya hükümeti, cinsel sağlık konusunda farkındalığı artırmak ve cinsel yolla bulaşan hastalıklarla mücadeleyi güçlendirmek için genç nüfusa bedava kondom dağıtmayı planlıyor.

“Strateji geliştirmemiz gerekiyor”

Sözcü’nün Euronews’den aktardığına göre, İspanya Sağlık Bakanı Monica Garcia, gençlere yönelik ücretsiz prezervatif dağıtımı planını ilk kez Senato Sağlık Komisyonu’nda dile getirdi. Garcia, enfeksiyon önlemede aşıların ücretsiz olduğu gibi, prezervatiflerin de önleme stratejileri arasında yer almasının önemine vurgu yaptı.

Eczanelerden ücretsiz temin edilebilecek

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların artış gösterdiğine dikkat çeken Bakan, prezervatif masraflarının kamu sağlık sistemi tarafından karşılanması gerektiğini belirtti. İspanyol resmi haber ajansı EFE’ye göre, bu uygulama 14 ile 22 yaş arası gençleri kapsayacak ve onlar, eczanelerden sağlık kartlarıyla ücretsiz prezervatif temin edebilecekler. Ancak, İspanya’da sağlık alanında yerel yönetimlerin yetkili olması sebebiyle, bakanlığın bu planı uygulamaya koyabilmesi için ilgili yerel otoritelerle iş birliği yapması gerekiyor.

Avrupa’daki büyük artış

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre, ülkede bel soğukluğu ve frengi enfeksiyonları 2000’li yılların başından bu yana artış göstermekte.

Klamidya bakterisinin neden olduğu cinsel yolla geçen bulaşıcı hastalıkla ilgili vakalarda ise 100 bin kişi başına düşen enfeksiyon sayısı 2016 ve 2022 yılları arasında üç kattan fazla arttı.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’ne (ECDC) göre, 2022 yılında bir önceki yıla kıyasla bel soğukluğu vakaları yüzde 48, frengi vakaları yüzde34 ve klamidya vakaları yüzde 16 oranında artış gösterdi.

AB’nin diğer bir ülkesi Fransa’da geçen yıl ocak ayından bu yana 26 yaşın altındaki gençler için prezervatifler ücretsiz ve bunun masrafı ulusal sağlık sigortası tarafından geri ödeniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x