Kıyafetten saç boyası nasıl çıkarılır? Kıyafete geçen saç boyası nasıl temizlenir?

Evde saç boyama sırasında başınıza gelebilecek sorunlardan bir tanesi kıyafetinizin saç boyası lekesi olmasıdır. Kıyafetten saç boyası çıkarma işlemi büyük bir paniğe sebep olur. Çünkü saç boyası temas ettiği yüzeye anında renk verir ve yıkama ile de çıkmaz.

Kıyafetten saç boyası çıkarmak için oldukça hızlı hareket etmeli ve doğru adımlar atmalısınız. Aşağıda sizler için hazırladığımız kılavuz ile kıyafetten saç boyası çıkarma konusunda bilmeniz gereken tüm detayları bir araya getirdik.

Kıyafetten saç boyası çıkarmanız için vereceğimiz tavsiyelere uyarak geri dönüşü olmayan lekelerden hızlıca kurtulun.

KIYAFETTEN SAÇ BOYASI NASIL ÇIKARILIR?

Evde saç boyama işlemi yaparken ya da sonrasında kıyafetinize saç boyası döküldüğünü fark ettiğiniz ilk anda olabildiğince hızlı hareket etmeniz gerekli. Saç boyası kumaş üzerine hızlıca renk vereceği için zaman, kıyafetten saç boyasını çıkarmak için buradaki en önemli etkendir.

Kıyafete saç boyası döküldüğünü fark ettiğiniz ilk andan itibaren atmanız gereken o üç adım:

  • Saç Boyasını Kazıyın

Kıyafete saç boyası döküldüğünü fark ettiğinizde ilk yapacağınız işlem bastırmadan ve yaydırmadan kıyafetten saç boyasını çıkarmak olmalı. Bunun için eski ve lekelenmesinde sorun olmayan bir bez kullanabilirsiniz. Bez yardımıyla boyanın fazlasını dikkatlice kıyafetten alın.

  • Soğuk Su İle Durulayın

Kıyafetten saç boyası çıkarmak için bir sonraki adımınız onu soğuk su ile durulamak. Sadece saç boyası değil, ne lekesi olursa olsun onu temizlenmenin en önemli adımı soğuk su kullanmaktır. Sıcak su lekenin daha fazla nüfuz etmesine ve daha kötü bir hal almasına sebep olur.

Kıyafetten saç boyası çıkarmak için lavaboyu soğuk su ile doldurun giysinin tamamını suya batırın. Kıyafeti en az 10 dakika bu şekilde su içerisinde bekletin.

  • Lekeye Ön İşlem Uygulayın

Yapmanız geren bir sonraki adım ise lekeye ön işlem uygulamaktır. Kıyafetten saç boyasını çıkarmak için leke üzerine az miktarda yumuşak deterjan uygulayın. Parmak uçlarınızla ya da yumuşak kıllı bir diş fırçası ile nazikçe ovalayın.

Kıyafetten saç boyasını çıkarma sırasında lekelere asla sert davranmayın. Bu lekenin daha fazla yayılmasına sebep olur. Lekeyi iyice ovaladıktan sonra bu şekilde 20-25 dakika bekletin ve ardından soğuk su ile durulayın.

SAÇ BOYASI LEKESİNİ KIYAFETLERDEN NE ÇIKARIR?

Kıyafete saç boyası döküldüğünü fark ettiğiniz anda uygulayacağınız yukarıdaki 3 adım lekenin kalıcılığını engellemek için yapabileceğiniz ön işlem sürecidir. Bu ilk aşamada çok nadirde olsa kıyafetteki leke tamamen çıkabilirken çoğu zaman ikinci bir aşama gerektirmektedir.

Yukarıdaki adımları uyguladınız ama asıl leke çıkarma serüveni şimdi başlıyor. İşte kıyafetteki saç boyası lekesini tamamen çıkarmak için kullanabileceğiniz temizleme yöntemleri;

Yöntem 1: Ticari Bir Renk Giderici Kullanın

Kıyafetten saç boyası çıkarma işleminde lekenin kalan izini tamamen ortadan kaldırmak için ticari renk giderici kullanın. Ticari renk gidericileri çoğunlukla kuaförler kullanır ve kıyafetlerine sıçrayan boya lekelerini temizlerler.

Bir tane ticari renk giderici alarak evinizde bulundurabilir, olası durumlarda kullanma talimatlarına uygun şekilde kullanabilirsiniz. Eğer ticari bir renk giderici elinizde mevcut değilse diğer seçeneklere geçebilirsiniz.

Yöntem 2: Beyaz Sirke Kullanın

Kıyafetten saç boyası çıkarmanın bir yöntemi de beyaz sirke kullanmaktır. Beyaz sirke asidik bir yapıda olduğu için lekeleri parçalar. Beyaz sirke ve su ile bir temizleme solüsyonu hazırlayın. Bunu lekenin üzerine sprey şişesi yardımıyla püskürtün.

Solüsyonu kıyafetiniz üzerinde yaklaşık 10 dakika bekletin. Daha sonra kıyafetinizi durulayın ve lekeyi kontrol edin. Kıyafetten saç boyası çıkarma işlemi başarılı ise kıyafetinizi normal yıkama döngüsünde yıkayın. Eğer başarısız ise aynı işlemleri tekrarlayın.

Yöntem 3: Karbonat Ve Su İle Macun Oluşturun

Her evde rahatlıkla bulunan karbonat, kıyafetten saç boyası çıkarma konusunda da etkili bir temizleme malzemesidir. Karbonatı az bir miktar su ile kalın bir macun kıvamına getirin. Macun kıvamı ne kadar kalın olursa leke çıkarmada o kadar etkili olacaktır.

Hazırladığınız macunu kıyafetteki saç boyası lekesinin üzerin uygulayın ve nazikçe ovarak yedirmeye çalışın. Bu işlem sonrasında 30 dakika bekleyin. Macun kuruyup kalınlaşmaya başladığı için daha sonrasına iyi bir durulama yaparak macunu kıyafetten arındırın ve işlemin işe yarayıp aramadığını kontrol edin.

Yöntem 4: Hidrojen Peroksit Kullanın

Kıyafetten saç boyası çıkarmada en son seçenek olarak hidrojen peroksit kullanabilirsiniz. Hidrojen peroksit, leke çıkarmaya yarayan bir ağartıcı türüdür. Ancak bu seçenek sadece beyaz kıyafetlerinizde kullanılması önerilir.

Hiçbir seçeneğin fayda etmediği yerde hidrojen peroksit kullanmadan önce ellerinizi korumak için eldiven giymelisiniz. Ardından eşit miktarlarda hidrojen peroksit ve suyu bir karışım yapmalı ve bu karışımı giysinin belli olmayan bir köşesinde test etmelisiniz.

Eğer solüsyon kıyafetinize herhangi bir zarar vermediyse lekenin üzerine uygulayın ve 4-5 dakika bekletin. Süre sonunda lekenin çıkıp çıkmadığına bakın, gerekirse işlemi tekrar edin.

Tüm seçenekler sonrasında yine de kıyafetten saç boyasını çıkarma işleminde başarılı olamadıysanız ve kıyafetinizin sizin için önemliyse o zaman işi profesyonel ellere bırakmanız gerekir. iyi bir kuru temizlemeciye giderek kıyafetinizi teslim edin ve onların işini yapmasına izin verin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x