Hakan Binbaşgil’in 12 yıllık Akbank serüveni

Akbank, 2 Ekim 2023’ten geçerli olmak üzere 2012 yılından beri genel müdürlük görevini yürüten Sabri Hakan Binbaşgil’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Murahhas Üye olarak atandığını açıkladı.

Alınan kararla, Binbaşgil’in yerine Cenk Kaan Gür getirildi.

Binbaşgil, Ekim 2002’de Akbank’ta ilk olarak Değişim Yönetiminden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı. Akbank’ta “Yeniden Yapılandırılma ve Değişim Programı” çalışmalarını başlatan Binbaşgil, Kasım 2003’te Perakende Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Mayıs 2008’de Genel Müdür Vekili ve Ocak 2012’den itibaren ise Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi oldu.

Binbaşgil döneminde bankadaki önemli gelişmeler

2012’de konsolide net kârı 3.005 milyon TL (yaklaşık 1.678 milyon dolar) olan bankanın 2022’deki konsolide net kârı 60.026 milyon TL’ye (yaklaşık 3.624 milyon dolara) yükseldi.

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’in 2015 yılına ilişkin “Türkiye’nin En Değerli Markaları-Turkey 100” çalışmasına göre, Akbank, 2,5 milyar doları aşan değeriyle “Türkiye’nin en değerli markası” oldu.

Öte yandan, İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen “Awards for Excellence 2019 – Mükemmellik Ödülleri 2019” töreninde, Akbank, “Dünyanın En İyi Dijital Bankası” seçildi. Akbank aynı zamanda “Orta ve Doğu Avrupa’nın En İyi Dijital Bankası” unvanını da aldı.

Hakan Binbaşgil kimdir?

Hakan Binbaşgil, Robert Koleji’nde eğitim görmesinin ardından 1983 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Binbaşgil, aynı zamanda Louisiana State University, Baton Rouge’dan işletme ve finans dallarında yüksek lisans dereceleri aldı.

Binbaşgil, Akbank’a katılmadan önce Accenture’ın Londra ve İstanbul ofislerinde Yönetim Danışmanlığı ve farklı bir özel sektör bankasında Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. Ayrıca yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli kurumlarda Yönetim Kurulu Üyelikleri’nde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x