Gemlik Kitap Limanı 4. kez kapılarını açtı

Kültür, sanat, edebiyat ve politikanın rotası, Gemlik’te yeniden oluşturuldu! Gemlik Belediyesi tarafından düzenlenen bölgenin en güçlü kitap fuarlarından Kitap Limanı, Zeytin Dalı Meydanı’nda kapılarını açtı.

Sözcüklerin Rotası, Gemlik Kitap Limanı ismiyle düzenlenen fuar, Cumartesi günü Zeytindalı Meydanı’nda başladı. Açılışa Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, CHP Eski Genel Başkanı Altan Öymen, Gemlik Belediye Meclis üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda Gemlikli katıldı. Fuarın ilk gününde birbirinden önemli konuklar yer alırken ziyaretçiler de yoğun ilgi gösterdi. Geçen yıl olduğu gibi bu yılki kitap fuarında; ülkenin önde gelen çok önemli yayınevlerinin yanı sıra söyleşi ve imza günlerinde yazar, şair, akademisyen, gazeteci ve siyasetçi de yer alıyor. Kitapseverlerin yazarlarla bir araya geleceği fuarda atölyeler de gerçekleştirilecek.

 

“Düzen bozulur hikâye başlar”

Fuarın ilk gününde düzenlenen atölyelerden ilki şair ve yazar Mehmet Erte’nin sunumunda “Kurmacanın Doğası” adlı edebiyat atölyesi oldu. Atölyeye her yaştan edebiyatsever katılırken etkinlik yoğun ilgi gördü.

Dünyaca ünlü kitap, yazar ve şairler üzerinden metinde kurmaca üzerine konuşan Erte, edebiyatseverlerle birlikte gerçekleştirdiği analizlerle yazarlığın ve şairliğin önemli noktalarına değindi. Atölye fuarın ikinci gününde kaldığı yerden devam edecek

 

Teknolojinin çocuklara etkisi konuşuldu

Atölyenin ardından hız kesmeden devam eden fuarda Nilgün Ilgaz “Teknolojiyi Yanlış Kullanmamızdan Yitirdiğimiz Kavramlar” söyleşisiyle yeni medya çağında özellikle çocukların maruz kaldığı zararlara değindi.

 

Adaletin sesi Lûbe Ayar

Fuarın bir diğer konusu, 2006 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından verilen “Siyasal Haber” dalında Başarı Ödülü”nü kazanan ve “Yılın Gazetecisi” seçilen Lûbe Ayar oldu.

Fenerbahçe’ye açılan davaları konu aldığı “Ne Şikesi Memleket Elden Gidiyor” adlı kitabıyla Fenerbahçe’ye karşı yürütülen operasyonların iç yüzünü anlatan Ayar, davalar ve yolsuzluklarla geçen süreçleri anlattı.

 

Edebiyat ve tiyatro iç içe

Bir dönem televizyonda büyük izleyici kitlesi olan BKM Mutfak tarafından yayınlanan Çok Güzel Hareketler Bunlar programında üç yıl boyunca çeşitli skeçlerde rol alan Bülent Emrah Parlak, yazar yönüyle fuarın konukları arasında yer aldı. Parlak, özellikle Gemlikli genç tiyatrocular tarafından ilgiyle karşılandı. Edebiyat ve tiyatro sektörüne ilişkin artıları ve eksileri konuşan Parlak, söyleşinin ardından okurlarıyla fotoğraf çekerek kitabını imzaladı.

 

Onur konuğu Gazeteci Yazar Altan Öymen

Bir dönem Turizm ve Tanıtma Bakanlığı ve Cumhuriyet Halk Partisi’nde genel başkanlık da yapan Altan Altan Öymen, fuarın onur konuğu oldu. Öymen, söyleşi öncesi Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan ile tüm stantları gezerek fuar hakkında bilgi aldı. Öymen, Sertaslan ve beraberindekiler, Gemlikli yazar ve şairleri de ziyaret ederek kitaplarına ilişkin sohbet etti.

Öymen’in katıldığı ve Prof. Dr. Okan Toygar’ın moderatörlüğünde gerçekleşen “Hayat, Siyaset ve Türkiye’nin Halleri Üzerine Bir Sohbet” söyleşisi soru cevap şeklinde ilerledi. Öymen konuşmasında, tarihteki birçok önemli noktalara değinirken Türkiye’nin günümüz şartlarını ve siyasetini değerlendirmelerde bulundu. Söyleyişinin ardından Öymen, okurlarıyla sohbet ederek kitaplarını imzaladı.

Yaklaşık 50 yazarın katılacağı, imza günleri, söyleşiler ve atölye çalışmalarının olduğu fuar, 24 Eylül Pazar’a kadar ziyaretçileri ağırlayacak. Fuarın ikinci gününde Mehmet Erte’nin yanı sıra Murat Tavlı, Kayıhan Pala, İsmail Arı konuk olacak.

 

İlerleyen günlerde fuara katılacak isimler şöyle:

Kadri Gürsel, Yaşar Aydın, Afşin Hatipoğlu, TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP Genel Başkan Yardımıcısı Lale Karabıyık, Demokrat Parti , Genelbaşkan Yardımıcısı İlay Aksoy, Yılmaz Aslantürk, Birsen Ekim Özen, Kubilay Odabaş, Pelin Özer, Deniz Durukan, Tuna Kiremitçi, Murat Meriç, Seval Arslan, Latife Tekin, Barış İnce, Kemal Varol, Deniz Zeyrek, Yalçın Karatepe, Beyhan Budak, Onur Behramoğlu, Eren Aysan, Özge Naz, Mahir Ünsal Eriş, Merve Köken, Sezen Tatlı, Tuba Torun, Nuray Karaoğlu, Berrin Sönmez, Ayşen Şahin, Evrim Kuran, Uluç Gürkan, Işık Kansu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x