Birleşik Arap Emirlikleri’ne tarım ve sanayi ürünlerinde vergi istisnası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) menşeli tarım ve sanayi ürünlerine vergi istisnası getirildi.

Birleşik Arap Emirlikleri menşeli tarım ve sanayi ürünlerine ‘tarife kontenjanı’ getirilmesine ilişkin 2 cumhurbaşkanı kararıyla bunlara ilişkin tebliğler Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tarım ürünleri ile ilgili kararda “Ekli ‘Birleşik Arap Emirlikleri Menşeli Bazı Tarım Ürünlerinin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar”ın yürürlüğe konulmasına; 1567 sayılı Kanunun 1 inci, 474 sayılı Kanunun 2 nci, 3283 sayılı Kanunun 2 nci, 4458 sayılı Kanunun 16 ncı, 22 nci ve 55 inci maddeleri ile 2976 sayılı Kanun ve 7449 sayılı Kanun hükümleri gereğince karar verilmiştir’ ifadeleri kullanıldı.

Sanayi ürünleriyle ilgili kararda ise “Ekli ‘Birleşik Arap Emirlikleri Menşeli Bazı Sanayi Ürünlerinin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulaması Hakkında Karar’ın yürürlüğe konulmasına; 1567 sayılı Kanunun 1 inci, 474 sayılı Kanunun 2 nci, 3283 sayılı Kanunun 2 nci, 4458 sayılı Kanunun 16 ncı, 22 nci ve 55 inci maddeleri ile 2976 sayılı Kanun ve 7449 sayılı Kanun hükümleri gereğince karar verilmiştir” denildi.

Kararlara göre “tarife kontenjanı” çerçevesindeki miktarda üründen ithalat vergisi alınmayacak. Bunun dışında yapılacak ithalatta ise söz konusu maddeler için tespit edilen vergi uygulanacak.

Tarife kontenjanında tarım ürünlerinde tavuktan yumurtaya, dondurmadan konservelere, sebzeden bakliyat ve yağlara kadar 31 kategori ürün, sanayi ürünlerinde ise sadece alçak yoğunluklu polietilen ve yüksek yoğunluklu polietilen yer aldı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x